نفقه

مشاوره حقوقی نفقه

راهنمای مطلب

عقد ازدواج از منظر حقوقی و جدایی از موضوعات احساسی و عاطفی و نقشی که در تکامل انسان دارد، یک قرارداد کامل محسوب شده و باید کلیه وظایف و تعهدات و شروط دو طرف این عقد در آن تعیین گردد.

در عقد نکاح یا همان قرارداد ازدواج، زوجین مکلفند نسبت به تکالیف و تعهدات خود نسبت به هم کاملا آگاه باشند، زیرا در بسیاری از موارد این تکالیف و تعهدات باید در دو کفه ترازو با هم برابری کند وگرنه عدالت در قرارداد ازدواج رعایت نشده است و ادامه آن قرارداد نیز در عمل با مشکل مواجه خواهد شد.

نوشته های مشابه

یکی از موضوعات مهمی که جزیی از حقوق زن در ازدواج دائم محسوب می‌گردد و در واقع از تکالیف قانونی مرد به شمار می‌آید، نفقه زوجه است که از قدیم‌الایام اصطلاحا به آن خرجی گفته می‌شود.

اما پرداخت نفقه صرفا محدود به همسر نخواهد شد، بلکه نفقه والدین و نفقه فرزندان نیز در تعاملات خانوادگی از اهمیت برخوردار است.

به موجب ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی، در عقد دائم نفقه زن بر دوش شوهر اوست و بر اساس ماده ۱۱۱۳ همان قانون، در ازدواج موقت زن نفقه نداشته و حقی هم برای مطالبه آن ندارد مگر این که در ضمن عقد پرداخت نفقه از سوی شوهر را شرط کرده باشند یا بنای دو طرف در هنگام عقد این بوده که شوهر حقوق زوجه را پرداخت نماید.

مشاوره حقوقی نفقه چیست و چه موضوعاتی را در بر می‌گیرد؟

در حال حاضر در بیشتر محاکم قضایی کشور، یکی از مرسوم‌ترین دعاوی که از سوی زن مطرح می‌گردد، مطالبه نفقه است. مطالبه نفقه، ارتباطی به طرح دعوای طلاق از سوی زوجین نداشته و زن در هر شرایطی میتواند نسبت به مطالبه این حق از شوهر خود اقدام کند.

اخذ مشاوره حقوقی نفقه، به این معناست که زن، به جای اینکه از وکیل پایه یک دادگستری برای مطالبه آن استفاده کند، سوالات، مشکلات و موضوعاتی که در این مسیر با آن روبه‌رو خواهند شد را به صورت مستقیم، از وکلا، مشاوران و کارشناسان حقوقی سوال نماید تا بتوانند بهترین تصمیم را در ادامه مراحل کار، اتخاذ کند و از تبعات زیانبار نداشتن اطلاعات از حقوق خود و فرایند رسیدگی، تا حدی جلوگیری نماید.

مطابق با ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، نفقه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن خواهد شد. نیازهایی همچون مسکن، غذا، پوشاک، هزینه‌های درمان، اثاثیه منزل و حتی خادم، البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه بیماری نیاز به خادم داشته باشد.

لازم به توضیح است که موارد ذکر شده در این ماده حصری نبوده و به عنوان مثال ذکر شده است. پس باید گفت که قاعده کلی این است که حقوق زوجه در باب نفقه، شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با شان و مقام زن تعیین خواهد شد.

در صورت بروز اختلاف در پرداخت نفقه، از معیارهای مهم کارشناسان برای تعیین این حقه زوجه، توجه به نیازهای زوجه و شان و جایگاه او در اجتماع است.

مشاوره حقوقی نفقه به شما کمک خواهد کرد که حقوق خود را در مسائل خانوادگی بهتر بشناسید و راه درستی را در جهت احقاق آن پیش روی خود قرار دهید.

قسط‌بندی نفقه

آیا در عقد نکاح دائم، امکان اینکه به زوجه نفقه پرداخت نکرد، ممکن است؟

شرط عدم تعلق نفقه به زوجه، از موضوعاتی است که همیشه در خصوص آن بین فقها و حقوق‌دانان اختلاف نظر بوده، ولی به نظر می رسد که نفقه را نباید مقتضای ذات عقد نکاح دائم دانست که نتوان خلاف آن شرط نمود.

در اصطلاح حقوقی، نفقه به عنوان مقتضای اطلاق عقد نکاح دائم محسوب شده و بدیهی است که زوجین قادر خواهند بود در هنگام عقد نکاح در مورد آن با تراضی و توافق تصمیم‌گیری نمایند.

ضمنا در استحقاق زوجه به دریافت نفقه، تمکن مالی مرد شرط پرداخت نیست. در واقع چنین نیست که مرد صرفا در صورت توانایی مالی مکلف است حق همسر خود را پرداخت نماید.

لذا زوج فقیر هم ملزم به پرداخت نفقه زوجه خود است و حتی اگر زن شاغل باشد و یا تمکن مالی بالایی هم داشته باشد، باز هم پرداخت نفقه زوجه بر عهده زوج خواهد بود.

نکته: در این که آیا هزینه تحصیل زوجه هم جزیی از نفقه است و باید توسط مرد پرداخت گردد یا خیر، قانون در این خصوص ساکت است، ولی به نظر بسیاری از فقها و مراجع کشور، این هزینه‌ها از شمول نفقه واجب مرد خارج بوده و نیازی به پرداخت آن نخواهد بود.

شما قادر خواهید بود توضیحات تکمیلی‌تر در این موارد و سایر مسائل مرتبط با حقوق خود را با کسب مشاوره حقوقی نفقه، بدست آورید.

آیا هزینه درمان زوجه را باید جزیی از نفقه او محسوب کرد؟

کسب مشاوره حقوقی نفقه بسیار حائز اهمیت است، زیرا برخی از هزینه‌ها در زندگی مشترک وجود دارد که زوجه خود را محق در پرداخت آن از سوی زوج می‌داند، ولی زوج از پرداخت برخی از آن‌ها به نحوی شانه خالی می‌کند.

هزینه‌های درمان زوجه یکی از این موضوعات است که همیشه محل اختلافات بوده. به نظر می‌رسد هزینه‌های درمان زوجه که در ماده 1107 قانون مدنی به آن اشاره شده و جزیی از حقوق مالی زن به عنوان نفقه محسوب گردیده است، شامل هزینه‌های درمان متعارف خواهد بود و در صورتی که زوجه به بیماری صعب العلاج یا مریضی خاصی دچار شده باشد که هزینه‌های بسیار بالایی برای علاج آن نیاز باشد، وجوبی برای پرداخت آن از ناحیه شوهر نخواهد بود.

البته در صورت وجود اختلاف در این موارد، قاضی رسیدگی کننده به پرونده نفقه، با توجه به قانون، اوضاع و احوال مالی زوجین و شرع، تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

دعوا مطالبه نفقه

تمکین و رابطه آن با نفقه

مشاوره حقوقی نفقه بسیاری از تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر را به متقاضی گوشزد خواهد کرد تا با رعایت آن بتواند در محاکم قضایی از حقوق خود در ارتباط با نفقه دفاع کند.

یکی از این مسائل تمکین زوجه در برابر زوج است و در واقع پایه و اساس تعلق نفقه به حساب خواهد آمد.

بر اساس ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی در صورتی که زن بدون مانع شرعی از ادای وظایف و تکالیف خود نسبت به شوهرش امتناع کند و در واقع از او تمکین ننماید، مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.

یکی از وظایف و تکالیف زوجه در ازدواج این است که او باید در منزل مشترکی که با شوهرش اختیار کرده است سکونت داشته باشد و از شوهر در انجام وظایف خاص زناشویی اطاعت نماید که به این امر تمکین خاص گفته می‌شود.

در همین راستا قانون مدنی مقرر داشته، ریاست خانواده از خصایص شوهر است و به زنی که عمدا و بدون عذر قانونی و شرعی تمکین نکند ناشزه محسوب و حقی برای دریافت نفقه ندارد.

مشاوره حقوقی نفقه، تمام این مسائل را برای شما بازگو نموده و دغدغه‌های خاص شما را به عنوان یک امین، در نظر خواهد گرفت.

مشاوره حقوقی نفقه در دوران عقد

در صورتی که در دوران عقد قرار دارید و با شوهرتان به توافقات نهایی رسیده‌اید که مثلا در فلان تاریخ مراسم عروسی را برگزار نموده و وارد زندگی مشترک شوید، ولی هیچ اقدامی از سوی ایشان برای تعیین این تکلیف صورت نمی‌گیرد، حتما از مشاوره حقوقی نفقه کمک بگیرید.

اگر زن و شوهر بعد از جاری شدن صیغه و منعقد شدن عقد نکاح دائم، بر سر زمان مراسم عروسی و شروع زندگی مشترک توافق کرده باشند، رویه قضایی دادگاه‌های خانواده کشور بر این متمایل است که در این دوران تا زمان شروع زندگی مشترک، نفقه‌ای به زوجه تعلق نخواهد گرفت.

اما چنانچه زوج، زوجه را در این ایام بلاتکلیف رها کرده و هیچ اقدامی برای آغاز زندگی مشترک بعد از آن تاریخ نکند، زوجه می‌تواند نفقه خود را از مراجع قضایی مطالبه نماید.

اگر بین زوجین عمل زناشویی یا همان نزدیکی واقع نشده باشد، طبق قانون زن دارای حقی بنام حق حبس هم خواهد شد.

مطابق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، زوجه تا زمانی که تمام مهریه به او پرداخت نشده باشد – حتی اگر مهریه توسط دادگاه هم تقسیط گردد – می‌تواند از ادای وظایف زناشویی که همان تمکین است در مقابل شوهر خود امتناع نماید. ولی این نکته را بدانید که این امتناع تاثیری در پرداخت نفقه زوجه نخواهد گذاشت.

در اصطلاح حقوقی زندگی مشترک زوجین، ظهور در تمکین زن داشته از این رو در محاکم قضایی بار اثبات به عهده مرد است که ثابت نماید زن تمکین نکرده و ناشزه محسوب می‌شود.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که زندگی مشترک زوجین نیز ظهور در پرداخت نفقه از جانب مرد دارد بنابراین در صورتی که زنی برای مطالبه حقوق و نفقه معوقه خود به دادگاه مراجعه نماید، در حالی که مدت زمانی را که خواهان آن نفقه است در یک منزل با شوهر خود زندگی می‌کرده، رویه قضایی محاکم زندگی مشترک با شوهر را ظهور در پرداخت نفقه از سوی زوج می‌داند و این بار اثبات بر عهده زوجه خواهد بود.

لذا در این مواقع غالبا دادگاه‌ها مطالبه نفقه از جانب زوجه را نمی‌پذیرند.

دعوا بر سر نفقه

زوجه مستحق چه میزان نفقه است؟

کسب مشاوره حقوقی در خصوص مقدار نفقه، به شما کمک خواهد کرد که بدانید که شوهرتان به صورت ماهانه چه تکالیفی را باید در قبال زندگی مشترک با شما به انجام برساند و چه مایحتاجی را برای تداوم این زندگی باید تامین کند.

در قوانین مدنی ایران مقدار مشخصی برای نفقه زوجه تعیین نشده است. همانگونه که ذکر شد، معیار و ملاک تعیین نفقه زوجه نیازهای او و شان او در جامعه است که البته در شرایط مکانی و زمانی مختلف، مقدار آن تغییر خواهد کرد.

در صورتی که زوجه برای مطالبه نفقه ایام زوجیت به دادگاه مراجعه نماید، در این موارد دادگاه خانواده برای تعیین میزان نفقه زن، از کارشناسان دادگستری استفاده خواهند کرد و کارشناس با تشکیل جلسه با زوجین و انجام تحقیق در خصوص شرایط آن‌ها، مقدار نفقه زوجه را تعیین خواهد کرد.

بعد از ابلاغ نظر کارشناس، شخصی که به نظر کارشناس اعتراض دارد، باید ظرف مدت ۷ روز با ذکر دلایل نسبت به آن اعتراض کنند و در این شرایط دادگاه برای بررسی مجدد میزان نفقه زوجه، امر مذکور را به هیات 3 نفره کارشناسان ارجاع خواهد داد.

  • نکته اول: مطابق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی در صورتی که زن بتواند ثابت نماید که زندگی مشترک او با شوهر، ضرر مالی، شرافتی یا بدنی برای او به همراه خواهد داشت، دادگاه او را از تمکین در مقابل شوهر، معاف خواهد کرد. در این صورت عدم تمکین زوجه موجب از بین رفتن نفقه زوجه نخواهد شد.
  • نکته دوم: اخیرا دادخواست تهیه مسکن مستقل از سوی زوجه در سال‌های اخیر توسط دادگاه‌های خانواده پذیرفته نمی‌شود و زن باید صرفا دادخواست مطالبه نفقه به مرجع رسیدگی ارائه کند.

مشاوره حقوقی در خصوص مراحل مطالبه نفقه زوجه

نفقه یک وجه حقوقی دارد که باید با توجه به آن مقدار که درخواست می‌گردد و در دادخواست، مبلغ آن قید می‌گردد، دادخواست نفقه را تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف کرد.

اگر مقدار نفقه زوجه و یا تقدیم آن مرجع قضایی در اصطلاح حقوقی کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام گردد و اگر این مبلغ بالای ۲۰ میلیون تومان باشد، از طریق دادگاه خانواده قابل مطالبه خواهد بود.

مشاوره حقوقی نفقه، نحوه تنظیم دقیق دادخواست مطالبه را به شما آموزش داده و یا در صورت نیاز شما، آن را با دقت کامل و با اشاره بر جزییات، تنظیم و در اختیار شما قرار خواهد داد.

می‌توان زوج را به دلیل ترک انفاق زندان کرد؟

همانگونه که ذکر شد مطابق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم نفقه زوجه بر عهده مرد خواهد بود، البته به شرط این که زن، بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع نکرده باشد.

بنابراین اگر مردی نفقه همسر خود را در صورت تمکین پرداخت نکند، زن قادر خواهد بود از طریق ارائه دادخواست و با توجه به مبلغ درخواستی از طریق شورای حل اختلاف یا دادگاه، محکومیت شوهر را درخواست نماید.

این وصف حقوقی نپرداختن نفقه و مطالبه آن بود. عدم پرداخت نفقه از ناحیه مرد دارای وصف کیفری نیز هست.

به عبارتی نپرداختن نفقه زوجه جرم است و زوجه یا وکیل او می تواند به دادسرای محل سکونت مشترک مراجعه کرده و شکایت ترک انفاق طرح نماید.

بر اساس ماده 53 قانون حمایت از خانواده هنگامی که زوجه نسبت به شوهرش تمکین داشته باشد و مرد نیز توانایی مالی لازم را داشته باشد و با وجود این شرایط نفقه همسرش را ندهد و یا در صورت عدم پرداخت نفقه سایر افراد واجب النفقه، این امر دارای وصف کیفری کیفری خواهد بود و مجازات حبس بیش از 3 ماه تا یک سال را برای مرد به همراه خواهد داشت.

مشاوره حقوقی نفقه این امکان را به زوجه خواهد داد تا شکواییه مناسب را در این خصوص تهیه و ضمن بررسی تمام جوانب، نسبت به اعمال مجازات لازم تا حصول نتیجه اقدام نماید.

تقاضای طلاق از سوی زوجه و ارتباط آن با نفقه

شایان ذکر است، یکی از مواردی که زوجه قادر خواهد بود از دادگاه تقاضای طلاق نماید و به استناد آن و با وجود مخالفت مرد طلاق بگیرد، همین عدم پرداخت نفقه و در عسر و حرج قرار گرفتن زوجه است.

در این شرایط زن می‌تواند علاوه بر دستیابی به طلاق، بخش عمده‌ای از مهریه را هم وصول کند و با عبارت دیگر جدایی او همراه با مهریه باشد.

ضمنا در شروط چاپی سند نکاحیه نیز یکی از بندهایی که طلاق از جانب زوجه را محقق خواهد کرد، تحقق عدم پرداخت نفقه است. در این شرایط زن وکیل مرد در طلاق خواهد شد و نپرداختن نفقه به مدت ۶ ماه و عدم امکان الزام او، امکان طلاق را به همراه خواهد داشت.

طبق این بند در صورتی که مردی حداقل ۶ ماه نفقه همسر خود را پرداخت ننماید و رای دادگاه در خصوص پرداخت نفقه را هم اجرا نکند، زن قادر خواهد بود از مرجع قضایی تقاضای طلاق نماید. محکومیت کیفری ترک انفاق شوهر به بیش از ۶ ماه نیز به زن امکان طلاق و استفاده از این شرط را خواهد داد.

البته در ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی نیز مقرر گردیده است که نپرداختن نفقه و عدم امکان اجرای حکم دادگاه و عدم الزام زوج به دادن نفقه از مواردی خواهد بود که زن قادر است به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای اجبار شوهر به طلاق را نماید.

در خصوص استناد به این ماده اصطلاحا دست قاضی باز خواهد بود و امکان دارد در صورت نپرداختن نفقه حتی کمتر از ۶ ماه هم با توجه به اوضاع و احوال، رای طلاق صادر گردد.

اعسار مرد از پرداخت نفقه

مشاوره حقوقی پرداخت نفقه در خصوص زنان شاغل

نکته مهم دیگر در خصوص نفقه این است که حتی اگر زن شخصا درآمد مستقلی داشته باشد و در ارگان یا نهاد یا شرکتی مشغول به کار باشد و یا حتی خودش تاجر و سرمایه‌دار باشد، این موضوع مرد را از پرداخت نفقه از معاف نخواهد کرد.

همانگونه که در موارد فوق نیز ذکر شد، پرداخت نفقه از سوی مرد، ارتباطی به تمکن مالی زوج و یا زوجه نداشته و در هر شرایطی پرداخت نفقه بر عهده زوج خواهد بود.

مشاوره حقوقی مطالبه نفقه ایام گذشته زوجه

اصولا زن قادر است نفقه ایام گذشته خود را نیز مطالبه نماید. این در حالی است که در خصوص فرزندان مشترک، مرد صرفا از زمان تقدیم دادخواست از ناحیه فرزندان، ملزم به پرداخت نفقه خواهد شد و در واقع فرزندان قادر نیستند مدعی عدم پرداخت نفقه در گذشته گردند.

ضمنا قانونگذار حقوقی را برای زنانی که همسرانشان فوت کرده‌اند، در نظر گرفته است. تا سال 1381 هرگاه عقد نکاح به علت فوت شوهر منحل می‌شد، در عین حال که زن مکلف بود (4 ماه و 10 روز) عده وفات را نگه دارد، نمی‌توانست نفقه این دوران را مطالبه کند اما با اصلاح ماده 1110 قانون مدنی، زن می‌تواند در ایام عدّه نیز نفقه خود را مطالبه کند.

مشاوره حقوقی مدت زمان استحقاق و نحوه محاسبه نفقه فرزندان

طبق ماده 1999 قانون مدنی، پرداخت و تامین نفقه اولاد به عهده پدر خواهد بود و چنانچه پدر فوت کند یا قادر به پرداخت نفقه فرزندان نباشد، پرداخت نفقه بر عهده پدربزرگ آن‌ها قرار می‌گیرد و در صورتی که جد پدری هم زنده نباشد یا نتواند نفقه بپردازد، تامین هزینه‌ها بر عهده مادر فرزندان است.

همچنین چنانچه مادر هم حضور نداشته باشد یا خودش مشکلات معیشتی داشته باشد، تکلیف پرداخت نفقه فرزندان بر عهده اجداد پدری و اجداد مادر یعنی مادربزرگ پدری یا مادربزرگ مادری گذاشته شده است.

بنابراین می‌توان گفت، نفقه فرزندان به ترتیب ابتدا بر عهده پدر، دوم پدربزرگ پدری، سوم مادر، چهارم مادر‌بزرگ پدری، مادربزرگ مادری و پدربزرگ مادری قرار گرفته است.

با این اوصاف می‌توان گفت که قانون برای دریافت نفقه فرزندان، روش‌های مختلفی را پیش‌بینی نموده است. در قانون ذکر شده است که چنانچه پدری با داشتن امکانات مالی از پرداخت نفقه فرزندانش استنکاف کند، این موضوع، مسئولیت کیفری داشته و فرزندان یا فردی که مسئولیت سرپرستی و نگهداری فرزندان را بر عهده گرفته، می‌تواند علیه او در این خصوص به دادگاه شکایت نماید.

در صورتی که پدر دارای اموالی باشد، اما از پرداخت نفقه فرزندان خود، خودداری کند، آن‌ها می‌توانند با ارایه دادخواست به دادگاه و دریافت رای قطعی به میزان نفقه تعیین‌شده، اموال و دارایی پدر را به نفع خود توقیف نمایند.

در قانون و شرع اسلام سن خاص یا مدت زمان مشخصی براى نفقه فرزندان در نظر گرفته نشده است. ولی عرفا مادام که اولاد داراى درآمد و شغل مشخصی نباشند، پدر برای پرداخت نفقه مسئولیت خواهد داشت.

همچنین یکی از مواردی که در این خصوص در جامعه می‌توان مشاهده نمود، این است که تا زمانى که فرزند دختر، ازدواج نکرده یا فرزند پسر مشغول تحصیل باشد، به کارمندان حق اولاد پرداخت خواهد شد.

پسران تا 18 سالگی و تا هنگامی که در خانه پدر خود تحصیل می‌نمایند، حتی در صورت جدا نشدن پدر و مادرشان از هم می‌توانند دادخواست نفقه فرزند ارایه نمایند. اما پس از 18 سالگی و با پایان تحصیل، دیگر پدر وظیفه‌ای برای پرداخت نفقه او را ندارد.

دختران تا زمان ازدواج می‌توانند تقاضای نفقه گذشته خود را داشته باشند، اما در صورتی که دختری ازدواج نماید و پس از آن طلاق بگیرد، دادگاه دیگر به شکایت او برای نفقه گذشته رای مثبت نخواهد داد.

مشاوره حقوقی نفقه و ارتباط آن با حضانت فرزندان

قانونگذار حضانت و نگهداری از فرزند را هم تکلیف و هم حق والدین دانسته و طبیعی است که نگهداری از آن‌ها نیازمند تامین مخارج و هزینه‌ها مورد نیاز آن‌ها است.

حال یکی از سوالاتی که در اینجا به ذهن خطور می‌کند این است که چنانچه مادر و پدری از یکدیگر جدا شده باشند و حضانت فرزندان به مادر آن‌ها داده شده باشد و حتی پدر در صورت‌جلسه طلاق، منزل مسکونیش را به مادر و فرزندان انتقال دهد آیا باز هم پدر مکلف به پرداخت نفقه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که اولا نفقه تنها شامل مسکن نخواهد بود. بلکه اثاث منزل، غذا، هزینه‌های درمان، لباس و غیره نیز جز نفقه محسوب خواهد شد.

همچنین پرداخت نفقه تکلیف قانونی پدر بوده و مادر ولایتى بر فرزندان نخواهد داشت و موضوع حضانت و سرپرستى، موضوعى جدا از ولایت خواهد بود.

مشاوره حقوقی متخصص نفقه

مزایای و معایب استفاده از مشاوره حقوقی نفقه

مزایا

اما اغلب زوجینی که قبلا از مشاوره‌های حقوقی برای نفقه استفاده نکرده‌اند، شاید برایشان این سوال مطرح شود که چه مزایا و معایبی در مشاوره حقوقی نفقه وجود دارد که به این میزان به آن توصیه شده است؟

در جواب به این سوال باید گفت که خیلی از افراد، به جای استفاده از مشاوره حقوقی نفقه، معمولا از خدمات وکلای پایه یک دادگستری بهره می‌برند و به اصطلاح برای خود وکیل می‌گیرند.

اما کاملا واضح است که طرح دعوای مطالبه نفقه با گرفتن وکیل، هزینه‌های نسبتا بالایی را به زوجه تحمیل خواهد کرد. به همین علت، یکی از اصلی‌ترین مزایای مشاوره حقوقی نفقه، هزینه به صرفه و مناسب آن است.

همچنین، استفاده از خدمات وکیل تلفنی در مشاوره حقوقی نفقه، برای افرادی که قصد دارند وکیل بگیرند، اما دسترسی مناسبی به خدمات وکیل دادگستری ندارند، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌آید، زیرا معمولا هزینه‌های رفت و آمد به دفاتر وکلا یا موسسات حقوقی و اخذ نوبت و مسائلی از این دست، ممکن است پر هزینه و یا طولانی باشد.

علاوه بر این، معمولا اغلب متقاضیان خدمات مشاوره، دوست ندارند که به صورت رو در رو، با مشاور حقوقی یا وکیل صحبت کرده و دعاوی خانوادگی و مشکلات زناشویی خود را بر ملا نمایند و یا در مورد آن به گفتگوی رو در رو بنشینند.

این افراد شاید ترجیح دهند که به صورت تلفنی یا آنلاین، با مشاوران و کارشناسان حقوقی صحبت کرده و مشورت نمایند و راهکارهای قانونی لازم برای حل مشکلات خود یا مشکلات مربوط به پرونده نفقه را جویا گردند.

از دیگر مزایای مشاوره حقوقی نفقه، این است که طرفین، حق انتخاب بیشتری داشته و قادر خواهند بود به راحتی مشاوران خود را تغییر دهند و حتی از مشاوره‌های وکلا و مشاوران مختلف، استفاده کنند.

در صورتی که معمولا، معرفی و انتخاب وکیل دادگستری به دادگاه خانواده، محدودیت‌هایی را نیز برای خود موکل ایجاد خواهد کرد و موجب می‌شود تا صرفا از راهکارهای همان یک وکیل مشخص استفاده گردد.

معایب

اولین مورد از معایب مشاوره حقوقی نفقه، این است که ارتباط مستقیم چهره به چهره و موثری میان متقاضی با مشاور حقوقی، شکل نخواهد گرفت و شاید این موضوع، بر کیفیت و کمیت مشاوره‌های نفقه، اثر گذار باشد. زیرا درگیر نشدن مشاور حقوقی نفقه با فرد متقاضی، موجب خواهد شد که راهکارهای حقوقی ارائه شده، آن چنان مطلوب و بیانگر مقصود مشاور نباشد.

این در حالی است که چنانچه، به جای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی نفقه، از وکیل خانواده کمک بگیرد و در واقع وکیل استخدام نمایند، قطعا به نحو بهتر و موثرتری قادر خواهید بود با وی ارتباط برقرار کنید. زیرا وکیل با کسب اطلاعات، به صورت حضوری از اوضاع و احوال مربوط به پرونده نفقه، کاملا مطلع خواهد شد.

همچنین، در این شرایط، به دلیل اینکه وکلای دادگستری، مسئولیت‌های حرفه‌ای متعددی بر عهده دارند، حقوق موکل آن‌ها، به نحو مناسب‌تری تضمین خواهد شد.

به عبارت دیگر هنگامی که شخص، با یک وکیل، قراردادی را منعقد می‌نماید و دفاع از خود را در دعوای نفقه به وکیل دادگستری واگذار می‌نماید، وکیل مکلف خواهد بود که به بهترین صورت ممکن، از حقوق موکل خود دفاع کند.

ولی بر خلاف آن، استفاده از مشاوره حقوقی نفقه، شاید این امکان را به شخص ندهد، چرا که هیچ شناختی بین طرفین، ایجاد نخواهد شد و مشاوران حقوقی، هیچ مسئولیتی در مورد نتیجه پرونده ندارد.

مطالبه نفقه در مرجع قضایی چقدر هزینه دارد؟

مطرح کردن دعوای نفقه نیز مطمئنا دارای هزینه است، البته هزینه طرح دادخواست مطالبه نفقه به دلیل مالی بودن دعوا، و مرجع رسیدگی به آن، گاهی متغیر خواهد بود.

برابر با تعرفه خدمات قضایی در سال 1401، هزینه طرح دعاوی مالی در شورای حل اختلاف، 2.5 درصد ارزش خواسته و در دادگاه‌ها 3.5 درصد ارزش خواسته خواهد بود.

همچنین در صورتی که از طریق دادسراهای عمومی، جنبه کیفری آن دنبال گردد، باید مبلغ 10 هزار تومان برای طرح شکایت پرداخت شود که البته مبالغ هزینه کارشناسی و موارد دیگر نیز باید در نظر گرفت.

در خصوص اطلاع از میزان هزینه‌های دادرسی در مسائل حقوقی هم می‌توانید به قانون برنامه و بودجه کشور مراجعه نمایید یا در صورت نیاز فوری با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید تا شما را در این خصوص راهنمایی نمایند.

احکام مربوط به نفقه

طرح و پیگیری دعوای مطالبه نفقه چقدر زمان می‌برد؟

در حال حاضر با عنایت به اوضاع نامناسب اقتصادی در کشور، شاهد رشد میزان دعاوی خانوادگی در مراجع قضایی کشور هستیم، که همه روزه ثبت و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

لذا باید عنوان کرد که تخمین زمان شروع و خاتمه شکایات یا دعاوی حقوقی، متناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نخواهد بود و انجام کارشناسی‌های متعدد در مراحل مختلف پرونده، زمان بر شدن آن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

معمولا در مسائل حقوقی، حتی متبحرترین وکلای کشور با توجه به پیچیدگی‌های کار قضایی، سعی می‌کنند از دادن زمان نهایی پایان کار، خودداری نمایند.

مشاوره حقوقی نفقه در سامانه طلاق 24

در حال حاضر، علاوه بر وکلای متخصص مطالبه نفقه، موسسات حقوقی متعددی نیز اقدام به ارائه مشاوره‌های حقوقی در این خصوص و سایر دعاوی مربوط به مسائل خانوادگی می‌نمایند و به این ترتیب، به آسانی اغلب سوالات حقوقی متقاضیان پیرامون دعوای مطالبه نفقه و دعاوی مرتبط با آن، پاسخ داده خواهد شد.

در این میان، سامانه حقوقی طلاق 24، به عنوان یکی از تخصصی‌ترین سایت‌های حقوقی کشور، این امکان را برای مخاطبان و متقاضیان، فراهم آورده است تا به صورت کاملا تخصصی، مشاوره های حقوقی مربوط به کلیه دعاوی خانوادگی، علی‌الخصوص مشاوره حقوقی نفقه، مشاوره حقوقی طلاق، مشاوره حقوقی حضانت فرزندان، مشاوره حقوقی مهریه و غیر این را دریافت نمایند.

سامانه مشاوره حقوقی طلاق 24، این افتخار را دارد که با استفاده از وکلا، کارشناسان و مشاوران مجرب، خبره و تحصیل کرده، پاسخگوی تمام ابهامات، سوالات، نگرانی‌ها  و دغدغه‌های شهروندان، پیرامون دعاوی خانوادگی باشد.

مشاوران حقوقی حاضر در مجموعه حقوقی طلاق 24، دارای روابط عمومی قوی، فن بیان بالا و از همه مهمتر سطح علمی بسیار بالا برای ارائه راهکارهای حقوقی لازم در خصوص  مراحل طلاق به شما هستند.

در این میان، مرکز مشاوره حقوقی در سامانه طلاق 24، همیشه تلاش کرده است تا با تولید محتوای حقوقی تخصصی و کاربردی  پاسخگوی سوالات و مشکلات تمامی متقاضیان در خصوص تمامی دعاوی حقوقی و به ویژه دعوای طلاق باشد تا اگر برخی از متقاضیان، هزینه کافی برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی طلاق را ندارند نیز ، قادر باشند با مطالعه دقیق مقالات کاربردی ما در سایت، مشاوره‌های حقوقی لازم را تا حد ممکن دریافت نمایند.

سایر خدمات تخصصی حقوقی و پشتیبانی از آن توسط سامانه طلاق 24

علاوه بر موارد فوق، سامانه حقوقی طلاق 24، با بهره‌مندی از کارشناسان و مشاوران حقوقی و وکلای مجرب و متخصص، آماده خدمات رسانی در کلیه امور حقوقی، کیفری، خانواده، اختلافات حوزه کار و روابط کارگر و کارفرما و سایر مسائل حقوقی است.

لازم به ذکر است که این سامانه حقوقی، علاوه بر ارائه مشاوره‌های حقوقی تخصصی، در زمینه تهیه و تنظیم انواع اوراق قضایی مثل شکواییه، دادخواست، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و مانند آن نیز خدمات رسانی می‌نماید.

در هر صورت اگر به مشاوره حقوقی نیاز پیدا کردید و یا قصد تنظیم قراردادهای کاری، شکوائیه، دادخواست، و سایر اوراق قضایی را داشتید، قبل از هر اقدام حقوقی به سامانه حقوقی طلاق 24 مراجعه کنید و از خدمات متنوع این سامانه بهره‌مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
وکیل خانواده: ۸۷۱۳۲۳۳۳ - ۰۲۱